Први Форум инжењерских лидера Западног Балкана – Western Balkan Engineering Leadership Forum (WBELF) почела је у Привредној комори Србије. Конференција је регионална и посвећена убрзаним променама и развоју инжењерског сектора, а окупила је око 150 учесника из академске заједнице, компанија, државних институција, као и студенте.
Овај дводневни скуп кроз панеле и предавања истражује изазове и могућности у инжењерском образовању и индустрији на Западном Балкану, са циљем да се одговори на брзе промене које доносе аутоматизација и развој вештачке интелигенције. Посебан сегмент су примери повезивања академских програма са потребама привреде, развој истраживачких пројеката и прилагођавање наставних планова ради школовања инжењера спремних за актуелне изазове.
У поздравној речи испред Универзитета у Београду, чији су декани, професори и студенти најбројнији учесници конференције, ректор проф. др Владан Ђокић указао је на успешност и међународну референтност наших инжењерских, односно факултета техничко-технолошке групације и њихову динамичну сарадњу са компанијама, како државним и домаћим, тако и иностраним и глобалним. ”Универзитет у Београду је перманентно посвећен умрежавању, истраживачким пројектима, међународним организацијама и асоцијацијама, укључујући и Ректорски форум нашег региона. Наш универзитет је велики и мултидисциплинарно оријентисан, што омогућава широку сарадњу са различитим партнерима, стално ажурирајући наше курикулуме”, указао је ректор Ђокић.
WBELF форум организују Global Engineering Deans Council (GEDC) и International Federation of Engineering Education Societies (IFEES), уз подршку пројекта ”Велика мала привреда“, који финансира USAID, и Привредне коморе Србије.
Амбасадор Сједињених Америчких Држава у Србији Кристофер Хил указао је на важност конференције која се бави иновацијама и спаја различите области, како би целина била значајнија од њених делова. „Важно је и да академска заједница буде у тесној сарадњи и са малим и средњим предузећима, која су носиоци иновација. Такође, није довољна само интеграција између привреде и образовања, већ и међусобно повезивања земаља целог региона, због чега је ова конференција толико значајна“, рекао је амбасадор Хил.
„Поносни смо што је овде са нама 70 декана, продекана, ректора и проректора са 26 факултета, 30 студената, велики број професора и студената, као и бројни руководиоци из водећих компанија и научно-технолошких паркова. Оно што нас је окупило је иста жеља– да изградимо окружење у којем ће наша деца моћи да остваре боље услове за рад и живот овде, у својој земљи” изјавио је организатор догађаја проф. Зоран Цекић.
Један од глобалних спонзора скупа је и ABET, водећа светска организација за акредитацију програма из области примењених и природних наука, рачунарства и инжењеринга. Учесници ће кроз закључке и препоруке са конференције добити смернице за реформу образовних програма и прилагођавање индустријских пракси, како би инжењерски сектор Западног Балкана остварио бољу конкурентност на међународном тржишту.