Правилно наведена афилијација, односно припадност аутора установи, омогућава прецизније вредновање научног рада наставника, сарадника и истраживача, са једне стране, али и вредновање научног рада самог Универзитета са друге стране.
Вредновање Универзитета врши се приликом:
Под навођењем афилијације се подразумева писање:
Афилијација се наводи у научним радовима и пријавама пројеката и приликом регистровања профила наставника, сарадника и истраживача у информационим сервисима попут ORCID (Open Research and Contributor ID) или Google Scholar.
Назив установе
Код навођења назива установе прво се наводи назив универзитета, затим назив факултета (института), па потом навођење одсека, одељења, катедре, центра, лабораторије, клинике и сл. Код навођења назива установе на енглеском језику важи исти редослед, при чему је потребно водити рачуна да назив факултета (института) буде у складу са називом који је предвиђен статутом факултета (института).
пример:
Универзитет у Београду – Факултет/Инситут, Лабораторија за истраживање, е-mail: nastavnik@nn.bg.edu.rs
Адреса установе
Адреса установе пише се навођењем пуног назива улице, тачног поштанског броја и назива града. Приликом писања адресе установе на енглеском, преводи се само назив града, а из назива улица изостављају се дијакритички знаци.
Када правила часописа или техничка ограничења не дозвољавају уношење пуног назива установе, наводи се назив Универзитета уз додавање других садржаја афилијације у мери у којој је то изводљиво. Уколико је аутор (који је запослен на Универзитету) гост на некој другој установи, а самим тим је аутор и рада који је проистекао из такве сарадње, у афилијацији се наводе обе установе. Ако техничка ограничења не дозвољавају унос двоструке афилијације, пуна афилијација матичне установе аутора наводи се у фусноти, или на другом прикладном месту.
Адреса електронске поште
Код навођења адресе електронске поште важно је навести академску адресу, јер се понекад припадност установи утврђује на основу домена. На пример, исправно је nastavnik@etf.bg.edu.rs, а није исправно nastavnik@etf.rs или nastavnik@gmail.com.
Информациони системи који прате научне резултате наставника, сарадника и истраживача се све више систематизују, а информациони систем Универзитета тежи ка директном повезивању података. Због лоших афилијација постоји ризик да поједини резултати научног рада остану невидљиви, а тиме и изузети из процеса пријава и одбрана докторских теза, поступака избора, акредитације и евалуације, или у другим процедурама селекције заснованим на вредновању научног рада.
ProRef (Провера референци) је информациони сервис који омогућава увид у категорије часописа у којима су часописне референце објављене.
Сервис је намењен универзитетским органима и телима, факултетима и институтима, другим институцијама које имају потребу за вредновањем резултата научноистраживачког рада, појединим истраживачима, као и широј јавности.
Информациону основу сервиса чине обједињена 3 извора података:
За сваки часопис који провера приказује успостављени и линкови ка:
додатним информацијама на KoBSON страницама;
Сервис се може претраживати на више начина:
еНаука је јавно доступан портал за праћење научног учинка истраживача и институција у Републици Србији и намењен је обједињеном приказивању научне продукције, области истраживања и постигнућа научноистраживачких организација и њихових истраживача. За више информација посетите сајт еНаука.