Универзитет у Београду својим студентима и запосленима нуди више могућности за привремено академско и професионално усавршавање у иностранству кроз различите видове академске мобилности. Напомињемо да се сви програми мобилности Универзитета у Београду односе искључиво на запослене и активне студенте Универзитета у Београду. Студенти и запослени других универзитета у Републици Србији морају се обратити свом матичном универзитету за информације о пријави на мобилност.
најмање један, а највише два семестра
током једног нивоа студија
(током овог периода студент остаје уписан на свој матични факултет Универзитета у Београду, где ће, по повратку са мобилности, наставити своје студије, а по успешном завршетку и добити диплому Универзитета у Београду.
ЕСПБ бодови стечени у иностранству признају се по повратку на Универзитет у Београду
(у складу са Правилником о мобилности, правилима конкретног вида размене и уз потпуну и уредну документацију
Запосленима у настави нуде се краћи боравци за наставне активности, а постоје и могућности за усавршавање запослених у администрацији.
Три најчешћа вида мобилности за кандидате са Универзитета у Београду јесу мобилности по билатералним споразумима, затим размена у оквиру CEEPUS програма, и – свакако најпопуларнији – Еразмус+ програм.
Важно: Сваки кандидат дужан је да се упути у правила конкретног вида или програма мобилности, услове конкурса, као и у општа правила о мобилности оба универзитета, а у складу са својим статусом. Такође, сваки добитник стипендије дужан је да прописно регулише свој статус за време трајања мобилности, и да, у складу са конкретним видом мобилности, добије уредну сагласност матичног факултета Универзитета у Београду.
Овај вид сарадње одвија се на основу такозваних интер-институционалних споразума потписаних између Универзитета у Београду и партнерских иностраних универзитета, a у оквиру Еразмус+ програма, кључна акција 1, са предефинисаном финансијском подршком за учеснике (стипендија за студенте, дневнице за особље), као и фиксном накнадом за путне трошкове за одређене категорије мобилности, према правилима програма.
Износи дневница, стипендије и накнаде за путне трошкове зависе од земље у коју се иде на мобилност. Износи и услови делимично се разликују између КА131 кључне акције која обухвата земље чланице Европске уније и још шест програмских земаља (Србија, Северна Македонија, Исланд, Линхенштајн, Норвешка, Турска) и КА171 кључне акције која обухвата све друге земље, према регионима. За земље из кључне акције КА171: информације ће бити ускоро доступне на овој страници. Молимо, обратите се Сектору за међународну и међууниверзитетску сарадњу.
Важно: Све пријаве и евалуације свих пријава (студената и особља) обављају се искључиво преко online платформе за мобилност Универзитета у Београду. Студенти и особље Универзитета у Београду могу се пријавити за Erasmus+ стипендију искључиво током трајања конкурса.
Процедура за пријаву и списак потребних докумената за конкретне категорије мобилности у одређеној клључној акцији (КА131 или КА171), као и упутства и обавезе пре, током и после мобилности за прихваћене кандидате доступни су на Еразмус страници платформе Мобион.
Сваки факултет и институт Универзитета у Београду имају надлежног координатора за Еразмус+ програм и међународну сарадњу. Списак ЕСПБ координатора за сваку УБ чланицу можете погледати на MobiON платформи.
Представници Сектора за међународну сарадњу одговарали су на питања студената у вези са мобилношћу као гости онлајн формата под називом „Zoom кафица – 45 минута са…“ који је још током априла 2020. године покренуо Центар за развој каријере и саветовање студената Универзитета у Београду.
На следећим линковима можете погледати цело гостовање и чути одговоре на најчешћа питања и недоумице у вези са одласком на мобилност:
Zoom кафица 2023 аудио
Zoom кафица 2021 аудио
Шта не смете да пропустите кад сте добар студент или добра студенткиња?
Програм академске размене студената и професора земаља Средње и Источне Европе (Central European Exchange Program for University Studies – CEEPUS) , и заснива се на међународном споразуму чије су потписнице Аустрија, Албанија, Бугарска, Црна Гора, Чешка, Хрватска, Македонија, Мађарска, Пољска, Румунија, Словачка, Словенија и Србија.
Студентска размена одвија се у оквиру универзитетских мрежа. Свака мрежа фокусира се на одређени број предметних области. Сарадња се реализује на факултетима и институтутима одабраних универзитета, учесника програма, који су активни у истом предметном подручју.
Студентске стипендије укључују ослобађање од плаћања школарине и одређену новчану накнаду. Износ новчане накнаде зависи од државе у коју студент путује.
Важно: Пријаве се искључиво врше путем званичне Интернет платформе, а пре пријаве студенти и професори треба да се консултују с националном CEEPUS канцеларијом, као и са координаторима програма на свом УБ факултету.
Информације о реализацији овог програма у Републици Србији могу се наћи на адреси Националне CEEPUS канцеларије или контактирањем исте.
Контакт особе Националне CEEPUS канцеларије:
Даница Шћепановић, Саветник за међународну сарадњу
Софија Петровић Ђемиџић
Координатор групе за информисање и мобилност
Е-адреса: ceepus@tempus.edu.rs
Овај вид сарадње обухвата споразуме између Универзитета у Београду и партнерских универзитета у иностранству и у зависности од конкретног договора најчешће подразумева ослобађање од школарине на партнерској институцији у иностранству, без покривања других трошкова.
Ипак, сви кандидати који се пријављују за овај вид мобилности дужни су да се информишу и упуте у конкретне услове сарадње по конкретном споразуму, пре пријаве за мобилност.
Студенти и запослени се за мобилност по билатералној сарадњи пријављују благовремено (најкасније почетком једног семестра за идући семестар) у надлежним службама свог матичног факултета Универзитета у Београду и уз сагласност ЕСПБ координатора свог факултета.
Важно: Сваки кандидат дужан је да се о условима пријаве и мобилности по конкретном уговору распита пре пријаве на мобилност. Информације о потребним документима могу се добити у надлежним службама матичног факултета Универзитета у Београду, од надлежног ЕСПБ координатора факултета или института, или у Сектору за међународну и међууниверзитетску сарадњу Универзитета у Београду.
Списак важећих међууниверзитетских споразума можете видети на сајту Универзитета у Београду.
Овај вид мобилности означава индивидуалну мобилност која се иницира и реализује изван постојећих уговора о сарадњи и програма мобилности у којима учествује Универзитет у Београду.
То значи да студенти и запослени Универзитета у Београду могу реализовати мобилност на универзитету у иностранству са којим Универзитет у Београду нема билатерални споразум о сарадњи, нити заједничко учешће на неком од програма размене, под условом да за то постоји сагласност како матичног факултета Универзитета у Београду, тако и одабраног универзитета-домаћина у иностранству.
Индивидуална мобилност (Freemovers) регулише се Уговором о мобилности који потписују кандидат за мобилност, Универзитет у Београду, УБ матични факултет и одабрани универзитет-домаћин у иностранству.
Важно: Овај вид мобилности не подразумева стипендију, нити било какав облик финансијске помоћи. Кандидат је у обавези да самостално обезбеди извор финансирања за свој боравак у иностранству. У зависности од услова за реализацију боравка које кандидату понуди одабрани универзитет-домаћин, кандидат за студентску мобилност може бити ослобођен плаћања трошкова школарине. Искључиво од универзитета-домаћина зависи да ли ће трошкови школарине бити наплаћени. Додатно, овај вид мобилности може укључивати извесне административне накнаде на захтев универзитета-домаћина.
Пре иницирања процедуре и слања номинације и пратећих докумената Сектору за међународну и међууниверзитетску сарадњу, кандидат или надлежна служба матичног факултета УБ дужни су да провере академску понуду на одабраном универзитету у иностранству и њену компатибилност са студијским проргамом кандидата на УБ и у складу са тим сачине Уговор о учењу (за реализацију студентске мобилности). Уговор о учењу потписују студент, матични факултет Универзитета у Београду и универзитет-домаћин. Уколико је реч о мобилности запослених, потребно је да универзитет-домаћин у својој понуди имају садржај компатибилан са наставном и истраживачком облашћу и активностима кандидата на УБ.
Студент докторских студија на Универзитету у Београду може израдити докторску дисертацију кроз заједничко менторство – Cotutelle, под условом да је истовремено уписан као студент докторских студија за стицање дипломе и научног назива доктора наука на партнерском универзитету.
Услов за реализацију међународног заједничког менторства је Међународни споразум о заједничком менторству при изради докторске дисертације, познатији под међународно прихваћеним изразом – Cotutellе, односно, Споразум о коменторству, који се закључује између Универзитета у Београду и партнерског универзитета. То је основни правни акт којим се прецизирају услови и поступак стицања научног назива доктора наука за сваког појединачног кандидата који је уписан на докторске академске студије на Универзитету у Београду и на партнерском универзитету.
Да би се на Универзитету у Београду покренула процедура у вези са закључењем Споразума, студент докторских студија на Универзитету у Београду (у даљем тексту „Студент“) претходно мора да Универзитету у Београду достави потребну документацију за покретање процедуре закључења Споразума о коменторству.
Контакт особа: др Милена Шиканић
Е-адреса: milena.sikanic@rect.bg.edu.rs
Да би студент Универзитета у Београду конкурисао за мобилност по било ком виду мобилности, неопходно је да га за мобилност номинује матични факултет. Индивидуалне пријаве за мобилност неће бити разматране.
Неопходно је да студијски програм матичног факултета Универзитета у Београду буде компатибилан са студијским програмом страног универзитета за који је студент заинтересован и да студент може да пронађе довољан број испита по семестру или академској години који би могли да буду признати по повратку на Универзитет у Београду. Препоручује се да се ово обавља у договору и уз подршку надлежних професора и надлежног ЕСПБ координатора на конкретном факултету Универзитета у Београду.
Препоручени минимални број ЕСПБ/ECTS кредита по семестру је 19.
Неопходно је да студент одабране испите на страном универзитету унесе у тзв. Уговор о учењу (Learning agreement) који ће пре почетка мобилности потписати студент, затим надлежна особа тј. ЕСПБ координатор на матичном УБ факултету студента, као и надлежна особа на страном универзитету.
Обавезна документација коју студент треба да припреми:
1)предлог поменутог уговора о учењу
2)транскрипт положених испита на енглеском језику
3)биографију на енглеском језику са релевантним информацијама
4)релеватни подаци из пасоша
5)евентуална додатна документација у складу са захтевима стране институтције за коју се студент пријављује (нпр. потврда о знању језика и сл.)
У вези са садржајем Уговора о учењу, као и са одговарајућим обрасцем за одабрани вид мобилности, неопходно је обратити се надлежној служби и ЕСПБ координатору на свом УБ факултету.
Напомена: Студент је дужан да се пре подношења пријаве, по било ком виду мобилности, детаљно информише о условима и правилима конкретне сарадње и упути у евентуалну додатну документацију коју треба да приложи у својој пријави.
ПОТРЕБНА ДОКУМЕНТАЦИЈА
1. Оригинал писма декана факултета Универзитета у Београду на коме се изводи студијски програм на који је Студент уписан.
Писмо декана треба да буде на меморандуму факултета и да садржи:
*деканов предлог ректору Универзитета у Београду да се закључи Споразум о коменторству са одређеним партнерским универзитетом
изјаву да ће све Споразумом о коменторству *непредвиђене трошкове који по овом Споразуму настану на страни Универзитета у Београду, сносити факултет;
2. Потврду о упису на докторске студије на Универзитету у Београду
Потврда треба да садржи:
*назив студијског програма,
*информацију да је Студент уписан у текућу школску годину докторских студија,
*информацију о статусу Студента у текућој школској години (статус буџетског, или самофинансирајућег студента)
*годину у којој је Студент први пут уписао прву годину докторских студија
*број остварених ЕСПБ бодова на докторским студијама до момента издавања потврде (уколико му текућа школска година није година првог уписа на докторске студије);
3. Одлуку Наставно-научног већа факултета којом је именован ментор Студенту;
*Напомена: Уколико Студент нема именованог ментора на Универзитету у Београду, потребно је да достави Изјаву предложеног ментора да прихвата да усмерава Студента током истраживачког рада и на изради докторске дисертације (Изјава ментора);
4. Одлуку надлежног органа Универзитета којом је дата сагласност на предлог теме докторске дисертације.
Напомена: Уколико Студент нема одобрену тему докторске дисертације, потребно је достави Изјаву ментора која садржи и радни наслов докторске дисертације.
5. Потврду о упису на докторске студије на партнерском универзитету.
Потврда треба да садржи:
*назив студијског програма и његово трајање
*доказ да је Студент уписан у текућу школску годину
*годину у којој се Студент уписао први пут у прву годину докторских студија
*радни наслов докторске дисертације;
6. Календар – распоред боравка Студента на оба партнерска универзитета, потписан од стране оба ментора.
7. Име и контакт особе на страној институцији задужене за закључивање Споразума; и Своје контакт податке (адресу пребивалишта, број телефона, мејл адресу).
Начин достављања документације Универзитету у Београду
Студент може доставити тражену документацију на два начина:
1) поштом, на следећу адресу: Универзитет у Београду Студентски трг 1, 11 000 Београд
2) лично, Архиви Универзитета у Београду која се налази на адреси: Универзитет у Београду Студентски трг 1, 11000 Београд соба број 1.
НАПОМЕНА: Предмет Студента се узима у рад тек по достављању комплетне документације. Документација која је достављена у електронској форми, неће се сматрати уредном и неће се узети у рад.