Одбор за родну равноправност Универзитета у Београду у садашњем саставу конституисан је Одлуком Сената 26. априла 2023. године. Одбор има 14 чланова, који су именовани из реда наставног и истраживачког особља, студената и ненаставног особља, и који имају знања из области родне равноправности. Током 2023. године одржане су четири седнице. Усвојен је Правилник о раду Одбора за родну равноправност, који је ступио на снагу 21. јула 2023. године. Радне групе Одбора су се током 2023. године ангажовале на следећим задацима: изради Плана рада Одбора, изради Плана едукације за поверенике за равноправност чланица Универзитета у Београду, на разматрању потребе измена и допуна Правилника о спречавању и заштити од сексуалног узнемиравања на Универзитету, као и на ревизији и допуни првог Плана Универзитета за постизање родне равноправности.
Др Јелена Ћериман, потпредседница Одбора, изнела је резултате UNISAFE истраживања, у коме су учестовале све чланице Универзитета у Београду и које се односило на наставно, ненаставно особље и студенте, односно 1023 запослених и 3060 студената. Приказани су налази о изложености различитим облицима родно заснованог насиља, као и о најчешћим разлозима непријављивања ових искустава релевантним службама. Светланa Костић, повереница за равноправност и запосленa у стручној служби Ректората, известила је о едукацији о превенцији дискриминаторских поступака на универзитетима/свеучилиштима, којој је присуствовала заједно са др Јеленом Ћериман у Сарајеву, у оквиру пројекта УНИГЕМ у којем партнерски учествује и Универзитет у Београду. Одбор је одржао и едукацију за поверенике за равноправност 11. децембра 2023. године, као део активности на УНИГЕМ пројекту, а скупу се обратила повереница за заштиту равноправности Републике Србије Бранкица Јанковић која је говорила о механизмима за заштиту од свих облика дискриминације. Након тога, др Тања Игњатовић из Аутономног женског центра (АЖЦ) и Дијана Малбаша из Civil Rights Defenders-а у Београду, кроз практичне примере су обрадиле улогу повереника за равноправност у спречавању сексуалног узнемиравања.
Одржан је састанак са Миленом Јевтић, националном саветницом на програму за родну равноправност ОЕБС-ове мисије у Србији и договорена даља сарадња и подршка коју ће раду Одбора пружати Мисија ОЕБС-а у Србији.
Чланови Одбора су: председница Одбора, проректорка проф. др Зорица Вујић, потпредседница др Јелена Ћериман (Институт за филозофију и друштвену теорију), др Валентина Јанев (Институт „Михајло Пупин“), др Адриана Захаријевић (Институт за филозофију и друштвену теорију), проф. др Босиљка Ђикановић (Медицински факултет), проф. др Катарина Лончаревић (Факултет политичких наука), проф. др Смиљка Томановић (Филозофски факултет), проф. др Драгослава Стојиљковић (Машински факултет), проф. др Танасије Маринковић (Правни факултет), проф. др Миланка Ђипоровић Момчиловић (Шумарски факултет), Светлана Костић (запослена у Стручној служби Универзитета), Владимир Марковић (запослен у Стручној служби Универзитета), Марко Петровић (запослен у Стручној служби Универзитета) и Маргарета Смиљанић (председница Студентског парламента).